نقش ایزو 26000 در برنامه توسعه پایدار پسا 2015

b2ap3_thumbnail_photo276210730241472561.jpgدر ژانویه 2016 دستور کار برنامه توسعه پایدار 2030 پس از سال ها گفتگو به تصویب رسیده و شروع به کار کرد. اکنون نگاه جهانیان به راه حل هایی برای هدایت کردن توسعه و همکاری بین المللی برای 17 اهداف در 15 سال آتی است. این 17 هدف جایگزین 8 هدف اصلی توسعه هزاره که در سال 2001 به تصویب رسیده بود گشته است. شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که آیا ایزو 26000 که استاندارد مرتبط با مسئولیت اجتماعی است می تواند در راستای توسعه پایدار یاری رسانده و اینکه ایزو 26000 می تواند تغییری ایجاد کند؟
در اجلاس توسعه پایدار سازمان ملل متحد در تاریخ 25 سپتامبر 2015، رهبران جهان دستور کار توسعه پایدار سال 2030، که شامل مجموعه ای از 17 هدف توسعه پایدار ( (Sustainable Development Goals (SDGs) ) که ریشه‌کنی گرسنگی و فقر مطلق، کاهش نابرابری در داخل و بین کشورها، رسیدن به برابری بین زن و مرد، بهبود مدیریت آب و انرژی و اقدام فوری برای مقابله با تغییرات آب و هوایی در سال 2030 است، به تصویب رسید.
اهداف توسعه پایدار جدید، مجموعه فراگیر از اهداف و شاخص ها است که کشورهای عضو سازمان ملل انتظار می رود از آن به عنوان چهار چوبی برای برنامه ها و سیاست های خود در 15 سال آینده استفاده کنند. آن ها اهداف توسعه هزاره ((Millennium Development Goals (MDGs)) را که در سال 2000 به تصویب رسید و در پایان سال 2015 اعتبار آن پایان یافت، دنبال و گسترش داده اند.
بنابراین آیا ایزو 26000 واقعا با مسئولیت اجتماعی متناسب است؟
بر طبق گفته های پروفسور آدریانا روزنفلد و ادریانا نورمامارتینز از دانشگاه های ملی لوخان و آرژانتین نشان می دهد ایزو 26000 نشان میدهد که توسعه پایدار و برنامه توسعه پسا 2015 در یک راستا و جامع است. هسته و مسائل اصلی مطرح شده در این استاندارد ایزو عبارتند از حقوق بشر، شیوه های کار، محیط زیست، شیوه های کار منصفانه، مسائل مصرف کننده و مشارکت اجتماعی که چیز هایی مثل عدم تبعیض یا ایجاد فرصت های برابر را در بر می گیرد. ISO 26000 مسیری موثر،عملگرا و قابل مشاهده برای اینجاد انگیزش جهت تغییر و دست یابی به اهداف توسعه پایدار را فراهم می کند.

 

چه رابطه ای بین راهنمای ایزو 26000 و مسئولیت اجتماعی و توسعه پایدار است؟

بسیاری از مواقع مفهوم توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی غالبا به اشتباه به جای هم استفاده می شود، توسعه پایدار به اهداف مشترک اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی تمام مردم اشاره دارد در حالیکه مسئولیت اجتماعی به مسئولیت های یک سازمان در قبال جامعه و محیط زیست اشاره می کند. بنابراین هنگامی که یک سازمان تصمیم به انجام و اجرای مسئولیت اجتماعی دارد، هدف نهایی این جریان در واقع همکاری با برنامه توسعه پایدار می باشد.
ایزو 26000 راهنمایی برای چگونگی گام نهادن کسب و کار ها و سازمان در مسیر مسئولیت اجتماعی را فراهم می آورد. این راهنما علاوه بر اینکه مفهوم مسئولیت اجتماعی را برای مخاطب روشن می سازد، به کسب و کارها و سازمانها برای درک اصول فعالیت های موثر در این حوزه یاری رسانده و بهترین شیوه های مسئولیت اجتماعی را از سراسر دنیا با شما به اشتراک می گذارد.
در واقع استاندارد بین المللی ایزو 26000 برای کمک به سازمان ها در جهت همکاری در توسعه پایدار طراحی شده است، و آن ها را به پیشی گرفتن از تطابق با قانون اساسی، ترویج درک مشترک در زمینه مسئولیت اجتماعی، تکامل دیگر ابزارهای موجود و ابتکار در آن تشویق می کند.
ایزو 26000 برای توسعه پایدار چه نوع فرصت ها یا هم افزایی هایی انجام داده است؟
ایزو 26000یک پتانسیل واقعی در جهت ایجاد یک سهم و نقش مثبت برای همکاری با توسعه پایدار را داراست. این استاندارد بین المللی اکثر مسائل مستقیم توسعه پایدار را همچون اثرات زیست محیطی، و حقوق بشر را پوشش می دهد. در واقع این استاندارد یک دامنه گسترده تری از سایر استاندارد های توسعه پایدار را داراست.
اهداف توسعه پایدار در حال ارائه فرصت های ارزشمند برای پیشرفت کرامت و حقوق بشر است. آنها اهمیت آزادی، صلح و امنیت، حق توسعه و حق استاندارد مناسب زندگی مثل مطالبه آب و غذا، حاکمیت قانون، حاکمیت خوب، برابری جنسیتی، توانمندسازی زنان و تعهدات کلی به جامعه ای عادل و دموکراتیک که به چنین توسعه پایداری کمک کند را تاکید می کنند. این رویکرد با رویکرد ایزو 26000 مشابه است. استاندارد ISO 26000 تکریم به حقوق بشر را در هفت بند اصلی خود به رسمیت می شناسد.
در مرحله دوم، اهداف توسعه پایدار دارای یک هدف مستقل در برابری و توانمندسازی زنان و دختران می باشد. اینجا متذکر می شویم که در در متن استاندارد بین المللی ایزو 26000 رویکرد مشابهی به اشتراک گذاشته شده است. کاهش تبعیض جنسیتی در استاندارد بین المللی با عنوان " برابری جنسیتی و مسئولیت اجتماعی" ( BOX2 ISO 26000) آورده شده است. توجه شما را به بخشی از متن استاندارد ایزو 26000 در این زمینه جلب می کنم " یک ارتباط مثبتی میان برابری جنسیتی و توسعه اقتصادی و اجتماعی است که این دلیلی است که چرا برابری جنسیتی یکی از اهداف توسعه هزاره است. ارتقاء و حمایت از برابری جنسیتی در فعالیت های یک سازمان جز مهمی از مسئولیت اجتماعی است".
چگونه ایزو 26000 به شرکت ها در مسیر پایداری شان کمک می کند؟
بر طبق ایزو 26000، هدف توسعه پایدار دستیابی به پایداری برای جامعه و به طور کلی برای سیاره است. ارزیابی که انجام شده نسبت به اهداف توسعه پایدار و ایزو 26000 به طور واضح نشان می دهد که سازمان ها می توانند آیتم هایی را که به آنها اجازه همکاری با پایداری با استفاده از استاندارد ایزو را بیابند.
ارتباط بین این دو سند کاملا آشکار است. مثلا به عنوان مثال هدف 13 ام از اهداف توسعه پایدار " اقدام فوری برای مبارزه با تغییرات آب و هوا و اثرات آن"، و بند شماره6 از ایزو 26000، " کاهش تغییرات آب و هوا " ( با زیربند: محیط زیست") است. استاندارد بین المللی الزامات اصلی را به وسیله دامنه کاربرد، ارتباطش با مسئولیت اجتماعی، اصول و ملاحظات مرتبط با آن بند از الزامات و سایر مسائل مرتبط توضیح می دهد. به طور خاص زیربند های 6.5.5 از ایزو 26000 به توصیف این موضوع و مجموعه ای از ده اقدامات و انتظارات مرتبط و نمونه هایی از اقدامات انطباق تغییرات آب و هوایی می پردازد.
هیچ شکی نیست که استاندارد های استفاده شده توسط تمام انواع سازمان ها و ترویج مسئولیت اجتماعی در چرخه ارزششان ( زیربند 6.6 " شیوه های کار عادلانه) به دستیابی به اهداف توسعه پایدار کمک خواهد کرد.
با توصیفات صورت گرفته، ایزو 26000 جامع ترین و مختصرترین راهنمایی است از آنچه یک سازمان باید انجام دهد تا به توسعه پایدار برسد، می باشد و به همین دلیل بسیار سودمند است. این استاندارد می تواند برای سازمان هایی که به این مهم توجه نشان داده اند، به عنوان یک ابزار ارزشمند برای اجرای برنامه توسعه پایدار پس از سال 2015 باشد.
در آخر باید متذکر شوم، این مهم و حیاتی است که استفاده از ایزو 26000 بصورت جهانی افزایش یابد، و در راستای رسیدن به ان، مشارکت مابین دولت، بخش خصوصی و جامعه مدنی الزامی است که بعنوان کلیدی در جهت اطمینان از حصول اهداف توسعه پایدار و داشتن سیاره ای پایدار و امن است.

Share this article:

">
امتياز دهيد:
اثرات اقتصادی خشکسالی بر شالیکاران شهرستان رشت
معرفی استاندارد بین المللی ایزو 13485 تجهیزات پزشک...