برندینگ ( Branding ) چیست؟

b2ap3_thumbnail_branding_part_two.jpgدر سال های اخیر لغت برندینگ بسیار شنیده می شود استفاده از برند خاص بعضاً وجه تمایز برخی افراد جامعه شده است و شرکت های زیادی در حوزه ارائه خدمات برندینگ و مشاوره برندینگ وارد بازار شده و هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود.

یک جمله معروف ازTodd Friedman در این زمینه وجود دارد

“Your brand is what you own in the minds of your customers”

در این مقاله به شرح مختصری از واژه برندینگ و نحوه ایجاد آن می پردازم.

 

به شخصه در مورد اینکه آیا برندینگ در تبلیغات و یا لوگوی ما خلاصه می شود مقالات و مباحث زیادی را مطرح کرده ام. موردی که همیشه با آن مخالف بودم محدود کردن برندینگ در نوع تبلیغات و یا لوگو و یا شعار تبلیغاتی یک محصول، یک شرکت و یا حتی یک مکان است.

برندینگ تمام تاثیری است که نام شما و یا محصول شما بر ذهن مشتری می گذارد و در نهایت آن احساسی است که در فرد پس از شنیدن یک نام بوجود می آید.

انتخاب یک رنگ، نوع خاصی از بسته بندی، لوگو، پیام تبلیغاتی خاص ، همه و همه کمک می کنند تا شما سریع تر در ذهن مشتری جاگرفته و سریع تر بخاطر آورده شوید.

اما این همه ماجرا نیست

تاثیرگذاری بر ذهن مشتری، نکته کلیدی استراتژی برندینگ است. کلیه راه کار ها و برنامه ریزی هائی که باید برای این تاثیرگذاری صورت گیرد استراتژی برندینگ ما را تشکیل می دهد.

برای رسیدن به این تاثیر که البته باید به مثبت بودن آن هم اندیشید نگاه ویژه به نیاز مشتری بسیار موثر بوده و می تواند در موفقیت سیستم برندینگ نقش مهمی را ایفا نماید.

وجه تمایز خدمات ما نسبت به دیگر ارائه دهندگان از دیگر نکات کلیدی برندینگ است. خدماتی که مشابه باشند معمولاً به خاطر سپرده نمی شوند. همیشه چیزهای متفاوت در ذهن می ماند. همیشه در زمان مطرح کردن این موضوع به یاد شعار مدیرعامل سابق اپل ،استیو جابز، می افتم. " به شعار متفاوت بیاندیشید" این تفاوت باید در کار و خدمات شما چنان ملموس باشد که مشتری کاملاً آن را درک و احساس کند. حال اگر این تفاوت در راستای نیازهای مشتری و گاهاً فراتر از آن باشد این وجه تمایز شما، تاثیر مستقیم بر برندینگ شما خواهد داشت. بعد از اینکه توانستید خدمات متمایزی برای ارائه پیدا کنید آنگاه می توانید برای ایجاد هویت بصری و شناسه تجاری خود اقدام کرده و دیگر المانهای برندینگ را در کسب و کار خود پیاده سازی کنید. این طراحی مبتنی بر استراتژی برندینگ شما و براساس پیامی است که می خواهد به مشتری القا کند.

مدیران و مشاوران حوزه تجارت باید با ظرافت کامل سیستم بازاریابی و فروش خود را نیز برهمین اساس طراحی و سپس با تداوم در ارتباط با مشتریان تاثیرات محصول را دقیقاً بررسی و با آنالیز نتایج نسبت به انجام تغییرات استراتژیک اقدام نمایند.

نهایتاً برندینگ فرایندی است که در طی آن محصول، نام و خدمات شما در ذهن مشتری جای گرفته و شما صاحب آن ذهنیت خواهید بود.

وحید زارعی

فروردین 1394

email: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Share this article:

">
امتياز دهيد:
کاتالوگ الکترونیکی چیست؟
نقش رسانه های اجتماعی در ورزش

Related Posts