محبوبه نحوی

مصاحبه جامع با Hyoung-Keun Lee مدیرعامل کیاموتورز

b2ap3_thumbnail_5063699900_95f7a439af.jpg

استاندارد بین المللی (ISO) ابزارهای عملی را برای مقابله با چالش های جهانی، از منابع آب جهان تا توسعه ایمنی غذای مصرفی ما را فراهم می آورد.اما هنگامی که در اینترنت درباره چگونگی عمل استاندارد بین المللی در جهان واقعی و مزایایی که برای کسب و کار، جوامع و محیط زیست به وجود می آورد جستجو می کنیم، فقدان این مطالب احساس می شود. در این مقاله متن مصاحبه با مدیر عامل شرکت کیاموتورز به طور کامل آورده شده است. شرکت کیا موتورز بخشی از گروه هیوندا موتورز، پنجمین خودرو ساز بزرگ جهان است.

هوانگ لی در سپتامبر 2010 به سمت مدیر عامل شرکت کیا موتور ارتقاء یافت. در این پست جناب لی بالاترین مقام اجرایی است و بر فعالیت های جهانی کسب و کار شرکت از جمله فروش، بازاریابی و خدمات پس از فروش، برنامه ریزی و تولید شرکت و همچنین روابط مدیریت- کار نظارت دارد.

امتياز دهيد:

Share this article:

">
محبوبه نحوی

استاندارد ایزو در عمل

استاندارد ایزو در عملاستاندارد بین المللی (ISO) ابزارهای عملی را برای مقابله با چالش های جهانی، از منابع آب جهان تا توسعه ایمنی غذای مصرفی ما را فراهم می آورد. در این بخش شما می توانید درباره چگونگی عمل استاندارد بین المللی در جهان واقعی و مزایایی که برای کسب و کار، جوامع و محیط زیست به وجود می آورد بیاموزید.

توسعه پایدار

توسعه پایدار به معنی " پاسخ گویی با نیازهای حال بدون به خطر انداختن توانایی پاسخ گویی نسل های آینده به نیاز های خود" است. بسیاری ازین 19500 استاندارد ایزو (ISO) به کسب و کار و سازمان ها به انجام این امر در محیط زیست، اقتصاد و جوامع کمک می کنند.

غذا

استاندارد های ایزو (ISO) حس اعتمادی به ما در هنگام خوردن یا نوشیدن محصولات می دهد، با این تضمین که برای تولید، دستورالعمل های جهانی از لحاظ کیفیت، امنیت و کارایی برقرار است. ایزو در زمینه غذا بیش از 1000 استاندارد با پوشش هرچیزی در زمینه ماشین آلات کشاورزی برای حمل و نقل، تولید و ذخیره وجود دارد.

امتياز دهيد:

Share this article:

">
محبوبه نحوی

استاندارد چیست؟

استاندارد مستندی است که الزامات، مشخصات، راهنما یا خصوصیاتی که به طور منظم برای اطمینان از اینکه مواد، محصول، فرایند ها و خدمات با اهدافشان متناسب است را فراهم می آورد. بر اساس اطلاعات سازمان استاندارد بین المللی (ISO) بیش از  19500 استانداردهای بین المللی که می تواند از فروشگاه ایزو یا اعضاء شان خریداری شود، منتشر شده است. استاندارد می تواند:استاندارد چیست؟

استاندارد بین المللی

توسط سازمان استاندارد جهانی (ISO) و IEC (و سایر) توسعه یافته و به طور مستقیم یا منطبق بر سایر  استاندارد های معتبر استفاده می شود.

استاندارد های منطقه ای

استاندارد های منطقه ای برای مناطق جغرافیایی بخصوصی تدوین شده است، که یکی از بهترین ها در اتحادیه اروپا (EU) به نام استاندارد EN استفاده می شود. استاندارد مشترک استرالیا/ اروپا می تواند به عنوان استاندارد منطقه ای باشد هنگامی که در هر دو کشور به طور یکسان اعمال شود.

امتياز دهيد:

Share this article:

">
محبوبه نحوی

مدیریت ریسک در ایزو 9001 و ایزو 14001 (معرفی نسخه 2014)

مدیریت ریسک در ایزو 9001 و ایزو 14001 (معرفی نسخه 2014)در سال هایی که ایزو 9001 و ایزو 14001 بنا نهاده شد، سازمان های متعددی از مدل های استاندارد در طراحی سیستم های مدیریتشان استفاده کرده اند. بسیاری ازین سیستم های استاندارد از مدیریت ریسک به طور موثری استفاده نکرده اند, به طور اندکی موضوع نیازهای مشتری و آئین نامه های حقوقی را توسعه داده اند.

نسخه جدید ایزو 9001 راهی برای شرکت ها  فراهم آورده است تا فرایند عملیات شان را به سبک جدیدی دیده و رویکرد فعال تری نسبت به مدیریت ریسک داشته باشند. به عنوان مثال  اگر شرکتی قصد گرفتن گواهینامه ایزو14001 را داشته باشد، این استاندارد در واقع با سیاست جلوگیری از آلودگی به از سرگیری تاکید بر حفظ محیط زیست خواهد داشت. بنابراین اگر شرکتی در این مسیر گام بردارد حقیقتا برای خود مزیت رقابتی در سطح جهان بدست آورده است.

علارغم اینکه روند به وجود آمده را می بینیم، نسخه جدید ایزو9001 و ایزو 14001 که مدیریت کیفیت و مدیریت ریسک را همزمان پوشش می دهند، دیگر به عنوان مسائل مجزایی برای سازمان به حساب بیاید. نسخه جدید به دنبال انعطاف بیشتر و شناسایی نیازمندی های کسب و کار می باشد تا فرایند های مدیریت کیفیت یا محیط زیست را در سرتاسر استراتژی کسب و کار یکپارچه سازد.

امتياز دهيد:

Share this article:

">
محبوبه نحوی

نقش تجارت الکترونیک در زنجیره تامین

مدیریت زنجیره تامین ، به کمک دو عامل تجارت الکترونیک و فناوری اطلاعات توانسته است تاثیر بسیاری بر روی صنایع کشورهای صنعتی بگذارد و افزایش سوددهی و رضایتمندی مشتری را موجب گردد .مدیریت زنجیره تامین تحولات زیادی را در زمینه های مختلف اقتصادی ، تجاری و تولیدی و... موجب شده است . اهمیت مدیریت زنجیره تامین وقتی بیشتر روشن می شود که به تصمیم گیری و حساسیت آن اشاره شود . هر تصمیم در این مدیریت دارای آثار و عواقب مثبت و منفی ای می تواند باشد ، که متعادل سازی آن در هر مقطع از زمان یکی از پیچیده ترین امور این نوع مدیریت می باشد .b2ap3_thumbnail_e-commerce-and-supply-chain-management-1-638_20150222-074132_1.jpg

امروزه مدیریت زنجیره تامین به‌عنوان یکى از مبانى زیر‌ساختى پیاده‌سازى کسب و کار الکترونیک در دنیا مطرح است. در رقابت‌هاى جهانى موجود در عصر حاضر، باید محصولات متنوع را با توجه به درخواست مشترى، در دسترس وى قرار داد. خواست مشترى بر کیفیت بالا و خدمت‌رسانى سریع، موجب افزایش فشارهایى شده که قبلا وجود نداشته است، در نتیجه شرکت‌ها بیش از این نمى‌توانند به تنهایى از عهده تمامى کارها برآیند. در بازار رقابتى موجود، بنگاه‌هاى اقتصادى و تولیدى علاوه بر پرداختن به سازمان و منابع داخلى، خود را به مدیریت و نظارت بر منابع و ارکان مرتبط خارج از سازمان نیازمند یافته‌اند. علت این امر در واقع دستیابى به مزیت یا مزایاى رقابتى با هدف کسب سهم بیشترى از بازار است. بر این اساس، فعالیت‌هایی نظیر برنامه‌ریزى عرضه و تقاضا، تهیه مواد، تولید و برنامه‌ریزى محصول، خدمت نگهدارى کالا، کنترل موجودى، توزیع‌، تحویل و خدمت به مشترى که قبلا همگى در سطح شرکت انجام مى‌شده اینک به سطح زنجیره عرضه انتقال پیدا کرده است. مساله کلیدى در یک زنجیره تامین، مدیریت و کنترل هماهنگ تمامى این فعالیت‌هاست. مدیریت زنجیره تامین  (‌SCM)  پدیده‌اى است که این کار را به طریقى انجام مى‌دهد که مشتریان بتوانند خدمت قابل اطمینان و سریع را با محصولات با کیفیت با حداقل هزینه دریافت کنند.

امتياز دهيد:

Share this article:

">
محبوبه نحوی

راه های داشتن مدیریت زنجیره تامین کشسان

راه های داشتن مدیریت زنجیره تامین کشسانراه های داشتن مدیریت زنجیره تامین کشسان

دستیابی به خاصیت کشسانی

در علم مواد، کشسانی به توانایی یک ماده به بازگشت به حالت اولیه خود بعد از تغییر شکل گویند. در شرکت های بزرگ جهان؛ کشسانی به توانایی شرکت به برگشت پس از یک اختلال عظیم، که شامل برگشت به عملکرد نرمال شرکت مانند تولید، خدمات و غیره می باشد. شرکت ها می توانند کشسانی را به سه روش توسعه دهند: افزایش افزونگی (redundancy)، ایجاد انعطاف پذیری (flexibility) و تغییر فرهنگ (culture change) شرکت ها، که ویژگی اول سود کمتری دارد و بقیه ضروری است.

افزونگی

به طور تئوریک یک کسب و کار کشسان با ایجاد افزونگی در کل زنجیره تامین ایجاد می شود. سازمان با نگه داری موجودی مازاد، حفظ بهره بردازی ظرفیت در سطوح پایین،  تعدد تامین کننده و غیره در این راستا گام برمی دارد. در واقع ویژگی افزونگی به عنوان یک اتاق تنفس است که بتوان پس از وجود اختلال به فعالیت ادامه داد، که معمولا یک اقدام پر هزینه و موقت است. به علاوه یک شرکت با ذخیره مازاد کالا، ظرفیت، کارگران و غیره، که گاها زیاده روی در آن باعث بهم ریختگی در عملیات ها، کاهش کیفیت، و افزایش هزینه خواهد شد، دچار سردرگمی می شود.

امتياز دهيد:

Share this article:

">
محبوبه نحوی

چرا مدیریت زنجیره تامین کشسان؟

چرا زنجیره تامین کشسان؟امروزه، گستردگی تجارت و ضرورت حفظ شهرت تجاری سبب تشدید فضای رقابتی در بین سازمان­ها در حوزه کسب­ و­ کار شده است. تحت چنین شرایطی و نیز با در نظر گرفتن موضوع افزایش پیوسته خواسته­ ها و نیاز­مندی­های مشتریان، لزوم وجود روش ­های دقیق برای تصمیم­ گیری صحیح بیش از پیش به چشم خورده و این مطلب به یکی از دغدغه های اصلی مدیران تبدیل شده است.

همچنین با توجه به افزایش روز افزون بلایای طبیعی و نرخ اشتباهات انسانی، امروزه چرخه کسب­ و­ کار سازمان ­ها بیش از گذشته در معرض خطر اختلال قرار گرفته و وجود مدل ­های تصمیم­ گیری مطمئن در شرایط عدم ­قطعیت جهت افزایش قدرت رقابتی و توانمند ­سازی سازمان ­ها به منظور ادامه حیات و بقاء آنها حتی در شرایط بروز اختلال، نقش تعیین ­کننده­ای خواهد داشت.

امتياز دهيد:

Share this article:

">