اخبار اقتصادی

جزئیات تفاهم نامه های 2میلیارد یورویی بخش خصوصی ایران و اتریش

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، به تشریح جزئیات هفت تفاهم نامه به ارزش 2میلیارد یورو پرداخت که در سفر هیات 110 نفری بخش خصوصی ایران به اتریش، امضا شد.

حمیدرضا صالحی یادآور شد: هیات اقتصادی متشکل از فعالان اقتصادی بخش خصوصی در حالی هفته دوم فروردین ماه به اتریش سفر کرد که قرار بود رئیس جمهوری کشورمان در صدر هیات سیاسی - اقتصادی در این کشور حاضر شود، اما این سفر لغو شد.
وی گفت: گروه اقتصادی 110 نفره بخش خصوصی که شماری از اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران نیز در جمع آنها بودند برای برگزاری جلسات و نشست با همتایان خود به وین رفتند.
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، ادامه داد: در دیدارها میان بازرگانان و فعالان اقتصادی دو کشور، هفت تفاهم نامه در زمینه به ارزش دو میلیارد یورو در زمینه های حمل ونقل ریلی، ساخت قطعات خودرو، کشاورزی، ساخت بیمارستان در ایران و صادرات گوشت حلال از کشورمان به اتریش امضا شد.
به گفته وی، در جلسه بین گروه بانکی هیات ایرانی و مسئولان بانک مرکزی اتریش، آنها برای همکاری در بخش بانکی و پوشش بیمه ای ریسک صادرات نیز اعلام آمادگی کردند.
صالحی افزود: طرف های هیات ایرانی در این سفر نسبت به تامین مالی (فاینانس) برای اجرای پروژه ها در ایران نیز ابراز تمایل نشان دادند.
وی گفت: برپایه همکاری تامین کننده های مالی اتریشی با ایران، می توان اطمینان فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاری را برای سایر فعالان اقتصادی اتریش ارتقا بخشید و این مقدمه ای برای افزایش نرخ اشتغال در کشورمان محسوب می شود.

افزایش سقف برداشت از خودپردازها کلید خورد

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

با مجوز بانک مرکزی افزایش سقف برداشت از یکی از بانک‌های دولتی تا 500 هزار تومان افزایش یافته است.

 گرچه بعد از حواشی بسیار برای میزان برداشت روزانه از خودپردازهای برخی بانک‌ها در اوایل سال گذشته این موضوع منتفی و تمامی بانک‌ها مکلف به کاهش سقف تا 200 هزار تومان معمول شدند، اما در آستانه نوروز، افزایش تقاضا برای پول نقد، سقف برداشت از خودپردازهای بانک ملی افزایش یافت.
این در حالی است که کسب اطلاع از بانک مرکزی حاکی از آن است که با مجوز این بانک سقف برداشت روزانه از بانک ملی تا 500 هزار تومان افزایش یافته و این روند به مدت یکماه و تا 20 فروردین‌ماه ادامه خواهد داشت.
بانک مرکزی در زمان افزایش سقف خودپردازها در برخی بانک‌ها-اوایل سال قبل- که با توجه به آیین‌نامه‌های داخلی خود نسبت به این موضوع اقدام کرده بودند، اعلام کرد که با وجود این‌که بررسی‌ها برای این موضوع انجام شده اما به این نتیجه رسیدند که با توجه به این‌که پول نقد نباید به دلیل مسائل امنیتی و سایر موارد دیگر در دست مردم باشد بهتر است این سقف از حدی بیشتر نباشد.
افزایش برداشت روزانه از خودپردازها که در حالت عادی 200 هزار تومان است، در حالی از یکی از بانک‌های دولتی کلید خورده که در نیمه اول امسال دبیر کل بانک مرکزی اعلام کرده بود که بررسی افزایش میزان برداشت روزانه در دستور کار این بانک قرار گرفته است. احمدی، رقم مدنظر بانک مرکزی را 400 هزار تومان عنوان کرد.
با توجه به اینکه افزایش سقف برداشت از بانک‌ها با توجه به رقم نه چندان قابل توجه 400 هزار تومانی فعلی، می‌تواند مورد استقبال مشتریان نیز قرار گیرد،‌ صدور مجوز در این مورد برای یک بانک می‌تواند آغازگر افزایش برداشت‌ها در سراسر شبکه بانکی با توجه به نیاز روزانه مردم باشد.

 

منبع: ایسنا

اولین گزارش ارزیابی شرکت های ایرانی سال آینده ارائه خواهد شد

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

«جی لیتنر» مدیر عامل دفتر خاورمیانه شرکت سنجش «فیچ ریتینگ» ضمن ابراز امیدواری برای از سرگیری فعالیت های این شرکت در ایران ظرف چند ماه آینده، عنوان کرد: اولین گزارش ارزیابی شرکت های ایرانی سال آینده ارائه خواهد شد.

 «جی لیتنر» مدیر عامل دفتر خاورمیانه شرکت ارزیابی «فیچ ریتینگ» روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت: ما در حال حاضر مشغول رایزنی هستیم. در گفت و گو ها موضوعاتی همچون هزینه، فرایندهای ارزیابی و دیدگاه ما نسبت به برخی از شرکت ها مطرح شده است.
وی افزود: ما مشغول چانه زنی های پایانی هستیم که پس از آن قرارداد رسمی امضاء خواهد شد.
«لیتنر» ضمن ابراز امیدواری از اینکه ظرف چند ماه آینده فعالیت شرکتش در ایران کلید خواهد خورد، گفت: اولین گزارش ارزیابی شرکت ها و بانک های ایرانی سال آینده ارائه خواهد شد.
مدیر عامل «فیچ ریتینگ»در ادامه به تشریح فعالیت های این شرکت پرداخت و گفت: ما یک شرکت سنجش اعتبار هستیم که اعتبار شرکت ها را می سنجیم.
وی با بیان اینکه تا پیش از سال 2008 شرکت های ایرانی را ارزیابی می کرده است، گفت: ما پیشتر چهار شرکت ایرانی را شامل شرکت نفت، بانک های ایرانی و حاکمیت ایران را ارزیابی می کردیم. اما اکنون 8 سال است که هیچ ارزیابی نداریم و به همین منظور نمی توانیم نظری بدهیم.
لیتنر گفت: اگر شرکت های ایرانی ارزیابی شوند؛ می توانند از آن به عنوان بستری برای گسترش پیامشان به سرتاسر دنیا استفاده کنند.
وی با بیان اینکه «این گزارش معیاری جهانی است که از سوی سایر شرکت ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت»، افزود: شرکت های ایرانی از طریق این ارزیابی در کانون توجه قرار خواهند گرفت و سرمایه گذاران درک بهتری را از آسیب های احتمالی و چشم انداز فعالیت این شرکت ها خواهند داشت.
مدیر عامل دفتر خاورمیانه شرکت «فیچ ریتینگ» گفت: برای ما گام بعدی این است که دوباره عملکرد دولت ایران را ارزیابی کنیم و به دنبال آن می توانیم شرکت های ایرانی را دوباره ارزیابی نمائیم.

مترو به ایران می‌آید

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

مدیرعامل شرکت آلمانی مترو در مصاحبه با یک نشریه اظهار کرد این غول خرده فروشی تا پایان امسال درباره گسترش فعالیت به ایران و میانمار تصمیم خواهد گرفت.

اولاف کوچ به هفته نامه "ویرتسشافتس وخه" گفت: میانمار از گشایش سیاسی نفع می‌برد و پتانسیل رشد بالایی دارد. ما همچنین در حال بررسی فرصتهایی تجاری در ایران هستیم که با پایان تحریمهای غربی ایجاد شده اند.

مدیرعامل مترو گفت: ما تا پایان سال درباره حرکتی که در پیش خواهیم گرفت تصمیم می‌گیریم.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، مترو در حدود 30 کشور در اروپا و آسیا حضور دارد و برندهایش شامل زنجیره محصولات الکترونیکی مصرفی مدیا مارکت و ساتورن، سوپرمارکت زنجیره ای رئال و هایپرمارکت Metro Cash & Carry است.

قدرتهای غربی در ژانویه با اجرایی شدن توافق هسته ای به تحریمهای ایران پایان دادند و اکنون شرکتهای غربی بازگشت به بازار ایران را آغاز کرده اند.

به گزارش ایسنا، آمار سرویس "اف دی آی مارکتس" فایننشیال تایمز که سرمایه‌گذاریهای جدید بین المللی را مونتیور می‌کند نشان می‌دهد احیای روند ورود سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به ایران در جریان است. در سطح جهانی بیش از 16 درصد از اهداف سرمایه گذاری اعلام شده به پروژه‌های واقعی تبدیل می‌شوند که نشان می‌دهد سرمایه گذاری مستقیم خارجی جدید در ایران امسال از نظر پروژه‌ها و سرمایه گذاریهای ثابت از آمار سالهای گذشته احتمالا فراتر خواهد رفت و به روند احیا که در سال 2013 آغاز شد ادامه می‌دهد. هشت پروژه سرمایه گذاری خارجی در طول سال 2015 دنبال شد که سرمایه گذاری ثابت همراه آنها از سال 2010 به این سو مشاهده نشده بود. ایران جذب 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در سال آینده را هدف گرفته است. 

 

منبع: ایسنا

استخدام در پست بانک

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

آگهی دعوت به همکاری
 
پست بانک ایران در نظر دارد به منظور تامین بخشی از نیروی انسانی خود تعدادی داوطلب واجد شرایط را با مدارک تحصیلی فوق دیپلم و لیسانس و فوق لیسانس از طریق آزمون کتبی ، مصاحبه و گزینش به صورت قراردادی جذب نماید . بر این اساس داوطلبان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و نحوه ثبت نام به نشانی اینترنتی www.postbank.ir مراجعه کنند.
الف- شرایط عمومی
1- تابعیت ایران ومتعهد بودن به نظام جمهوری اسلامی ایران
2- متدین به یکی از ادیان رسمی کشور
3- دارا بودن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی و یا معافیت دائم قانونی برای آقایان (کارت یا برگ معافیت موقت مورد پذیرش نمی باشد )

تذکر1 : تاریخ ترخیص از خدمت وظیفه و یا صدور کارت معافیت دائم قانونی باید قبل از تاریخ برگزاری آزمون باشد .
تذکر2 : برای دارندگان کارت معافیت دائم پزشکی درصورت موفقیت در مراحل مربوطه ، تایید مراجع پزشکی مورد نظر بانک مبنی بر بلا مانع بودن همکاری الزامی است .

پاسخ بانک مرکزی به مدعیان اجرا نشدن سوئیفت/پرداخت 780میلیون دلار به صندوق بین المللی پول

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

معاون ارزی بانک مرکزی در پاسخ به مدعیان عملیاتی نشدن سوئیفت و انتقال ارز، اعلام کرد: افزایش سهمیه ایران در صندوق بین المللی پول با پرداخت 780 میلیون دلار از طریق سوئیفت انجام شد.

غلامعلی کامیاب با اشاره به افزایش سهمیه و حق رای جمهوری اسلامی ایران در صندوق بین المللی پول، افزود: سهمیه ایران در صندوق بین المللی پول با 138 درصد افزایش از رقم قبلی 1.497 میلیون SDR به رقم جدید 3.567 میلیون SDR افزایش یافت و به تبع آن حق رای کشورمان در این صندوق نیز از 0.62 درصد به 0.74 درصد رسید؛ این امر از طریق سوئیفت انجام شده است.
وی درباره اظهارات کسانی که همچنان بر اجرایی نشدن سوئیفت و انتقال ارز بین بانکی تاکید دارند، گفت: این سخنان در حالی بیان می شود که بانک مرکزی در حال انجام امور با سوئیفت است.
معاون ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه، معلوم نیست این اظهارات چگونه و بر چه اساسی گفته می شود، تصریح کرد: نمی دانم چگونه باید فعال شدن سوئیفت را اثبات کنم؛ اما تجاری که در امر صادرات و واردات کشور فعالند، پرداخت ها را با سوئیفت انجام می دهند.
کامیاب خاطرنشان کرد: یکی از نشانه های عملیاتی شدن سوئیفت کاهش هزینه های پرداخت است ضمن اینکه بانک های ایرانی و اروپایی گشایش های اعتباری را انجام داده اند.
وی تاکید کرد: کسانی که نسبت به عملیاتی نشدن سوئیفت مطالبی را بیان می کنند، منتقد نیستند و دنبال شیطنت هستند.
این مقام مسئول خاطرنشان ساخت: این ادعاها در حالی مطرح می شود که نه تنها سوئیفت عملیاتی شده بلکه با کارگزاران در بانک های جهان نیز همکاری هایی داریم و پیام هایی تبادل می شود.

شرکت های ایرانی سه تفاهمنامه خودرویی با سوئد، ترکیه و هند امضا کردند

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

در مراسم افتتاحیه سومین همایش بین المللی صنعت خودروی ایران، چهار تفاهمنامه در حوزه های تولید خودرو، همکاری انجمن های قطعه سازی و همچنین همکاری های علمی به امضا رسید که سه مورد آن با کشورهای سوئد، ترکیه و هند است.

سومین همایش بین المللی صنعت خودروی ایران امروز(دوشنبه) با حضور 363 شرکت ایرانی و 137 شرکت خارجی از 23 کشور در تهران آغاز به کار کرد.
در این همایش چهار تفاهم نامه امضا شد؛ نخستین تفاهمنامه «مظفر فردوس» مدیرعامل شرکت ماموت ایران و «هنریک هندرسون» مدیرعامل اسکانیا امضا کردند.
دومین تفاهمنامه را انجمن قطعه سازان ایران و انجمن قطعه سازان ترکیه امضا کردند.
سومین تفاهمنامه بین دانشگاه صنعتی شریف و گروه خودروسازی سایپا توسط محمود فتوحی رئیس دانشگاه و مهدی جلالی مدیرعامل سایپا امضا شد؛ در این تفاهمنامه 11 پروژه همکاری دانش بنیان دیده شده است.
علاوه بر این تفاهمنامه ای نیز میان انجمن قطعه سازان ایران و انجمن قطعه سازان هند به امضا رسید؛ براساس آن انجمن های ایران و ترکیه وظیفه هماهنگی روابط بین قطعه سازان دو کشور را برعهده گرفته اند.
به گزارش ایرنا، همایش بین المللی صنعت خودروی ایران تاکنون در سه سال متوالی برگزار شده است؛ همایش نخست، آذرماه 92 با هدف معرفی صنعت خودروی ایران، همایش دوم در آذرماه پارسال با موضوع تبیین برنامه های صنعت خودرو و همایش امسال «رقابت پذیری و همکاری های بین المللی» مورد توجه قرار گرفته است.
همچنین نخستین نمایشگاه توانمندی های صنعت خودروی ایران نیز عصر دیروز(یکشنبه) با حضور محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران گشایش یافت.
در این نمایشگاه 212 شرکت داخلی در فضای نمایشگاهی با وسعت 35 هزار مترمربع آخرین محصولات مرتبط با خودرو که در داخل کشور تولید شده است و همچنین خودروهای تولید داخل را به معرض نمایش گذاشته اند.

 

منبع: ایرنا

شعبه بانک مسقط در ایران گشایش یافت

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

شبکه خبری سی ان بی سی آمریکا گزارش داد، بانک مسقط بزرگترین بانک عمان روز پنجشنبه از گشایش شعبه نمایندگی در ایران خبر داده است.

شبکه خبری یاد شده این اقدام را نشانه رشد سریع همکاری های تجاری میان دو کشور پس از لغو تحریم های تهران دانست.
سی.ان.بی.سی همچنین اعلام کرد، به نظر می رسد بانک مسقط یکی از نخستین بانک های خارجی است که پس از لغو تحریم ها در ایران حضور می یابد.
پس از امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) توسط ایران و گروه 1+5 در تاریخ 14 ژوییه 2015 (23 تیر 94)، تحریم های اقتصادی ایران در تاریخ 16 ژانویه 2016 (26 دی 94) لغو شد.
تارنمای شبکه خبری یاد شده نوشت، بیانیه بانک مسقط در مورد زمان تکمیل فرآیند گشایش دفتر نمایندگی این بانک در تهران و جزئیات بیشتر این اقدام چیزی نمی گوید.
سی ان بی سی افزود، عمان علاقمند گسترش همکاری های تجاری با ایران به گونه ای است که بتواند گاز طبیعی مورد نیاز صنایع خود را از این کشور وارد و به متنوع سازی منابع تامین نفت خود کمک کند.
براساس این گزارش، در اواخر ماه ژانویه 2016 (اواسط بهمن)، صندوق ذخایر ارزی عمان یک توافقنامه با ایران خودرو (بزرگ ترین گروه خودرو سازی ایران) برای مطالعه احداث یک کارخانه خودرو سازی در عمان به ارزش 200 میلیون دلار امضا کرد.
به گزارش ایرنا، «حمود بن سنگور آل زدجالی» رئیس کل بانک مرکزی عمان و مدیرعامل بانک مسقط که اول اسفندماه جاری به همراه هیات اقتصادی این کشور به تهران سفر کرده بود ، دردیدار با «ولی الله سیف» رئیس کل بانک مرکزی ایران درخواست مقام های بلندپایه عمان را برای گشایش شعبه بانک های این کشور در ایران مطرح کرد.
رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز از خواست همتای عمانی خود برای گشایش شعب بانکی در ایران و افزایش ارتباط بین بانکی دو کشور استقبال و ابراز امیدواری کرد در شرایط کنونی دوستی و همکاری دو کشور مستحکم تر و با رفع برخی موانع، ارتباطات بانکی دو کشور تسهیل شود.
رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی تاکید کرد شرایط کنونی فرصت مناسبی برای گسترش همکاری هاست و با انتخاب بهترین شیوه حل مسائل زودتر به نتیجه مطلوب خواهیم رسید.
سیف افزود: عمان همکاری های مناسبی با ایران داشته است و بانک مرکزی ایران با تاکید رئیس جمهوری ماموریت دارد روابط بانکی دو کشور را توسعه و گسترش دهد، به همین منظور باید در نشست های مشترک به تفاهم های بیشتری برسیم.

آغاز پرداخت بدهی های نفتی شرکت های خارجی به ایران/دریافت کامل مطالبات تا پایان امسال

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

 مسئول دریافت مطالبات وزارت نفت با بیان اینکه پرداخت بدهی شرکت های نفتی خارجی به ایران آغاز شده است، گفت: با توجه به رفع موانع بانکی به احتمال زیادتا پایان امسال، همه مطالبات از شرکت های نفتی دریافت می شود.

اصغر هندی درباره آخرین وضعیت دریافت بدهی از شرکت های بین المللی نفتی، افزود: شرکت های بزرگ نفتی، شروع به پرداخت بدهی کرده اند و طبق توافق این پرداخت انجام می شود.
مسئول دریافت مطالبات وزارت نفت اضافه کرد: این شرکت ها پس از رفع تحریم ها، پرداخت بدهی خود را آغاز کردند.
وی به بدهی شرکت شل اشاره کرد و گفت: این شرکت نیز روند پرداخت بدهی را آغاز کرده و براساس دستورالعمل هایی که می دهیم، این پرداخت انجام می شود.
مسئول دریافت مطالبات وزارت نفت با تاکید بر اینکه مشکلی در پرداخت بدهی این شرکت وجود ندارد، درباره دریافت مطالبات 5.3 میلیارد دلاری از شرکت «اینوک امارات» نیز گفت: این شرکت طبق توافق در حال پرداخت بدهی خود است زیرا با توجه به رفع تحریم ها و محدودیت های بانکی، مانعی در پرداخت بدهی وجود ندارد.
وی درباره زمان دریافت همه مطالبات از این شرکت ها، گفت: امیدواریم تا پیش از پایان سال این بدهی ها پرداخت شود.
به گزارش ایرنا، شرکت شل (انگلیس) بیش از دو میلیارد دلار به ایران بدهکار است و با بهانه تحریم، سالها از پرداخت این بدهی به ایران خودداری کرد؛ اما با لغو تحریم ها، موانع پیش روی تسویه این بدهی برداشته شده است.
سخنگوی شرکت نفتی شل انگلیس اعلام کرده است: می توانیم تایید کنیم که فرآیند پرداخت بدهی معوق شل به شرکت دولتی (ایران) آغاز شده است.
شرکت اینوک امارات متحده عربی نیز حدود 5.3 میلیارد یورو بابت دریافت میعانات گازی به ایران بدهکار است و تاکنون به دلیل تحریم ها نمی توانست این پول را پرداخت کند؛ بنابراین این پول در حسابی مسدود شده بود.

آمریکا به شرکت بوئینگ برای مذاکره با شرکت های ایرانی مجوز داد

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

شرکت آمریکایی «بوئینگ» روز جمعه اعلام کرد که مجوز لازم برای مذاکره با شرکت های هواپیمایی ایران درباره فروش هواپیما را دریافت کرده است.

این مجوز که روزپنجشنبه اعطا شده، گامی درجهت رقابت این شرکت آمریکایی با رقیب اروپایی خود - ایرباس - محسوب می شود که ماه گذشته با فروش 118هواپیما به ایران موافقت کرد.
شرکت بوئینگ دربیانیه ای اعلام کرد: ما درخواست دادیم ومجوزی برای ارزیابی نیازهای کنونی ایران به هواپیماهای تجاری شرکت های ایرانی مورد تایید دولت آمریکا، دریافت کردیم.
وزارت خزانه داری آمریکا ازاظهار نظر دراین خصوص خودداری کرد.
بوئینگ دربیانیه خود افزود: شرکت ایرباس رقیب اروپایی ما درحال پیشبرد منافع خود دربازار ایران است وکانادا نیز بتازگی اعلام کرد که به شرکت «بمباردیر» اجازه دسترسی به بازار ایران را می دهد.
این بیانیه می افزاید : ما درک می کنیم که وضعیت درمنطقه پیچیده ومتغیر است وهمچنان از رهنمودهای دولت آمریکا درارتباط با معاملات تجاری با ایران، تبعیت می کنیم.
به تازگی معاون شرکت مشاوره هواپیمایی «آویاتس» با تاکید بر رقابت شرکت های « بوئینگ» و«ایرباس» گفته بود که محتمل است شرکت آمریکایی بویینگ به آرامی بدنبال کسب قرار دادهایی با ایران باشد.
«گوردون جاندرو» سخنگوی شرکت بوئینگ نیز گفته بود: اگر بنا باشد به شرکت های تایید شده ایرانی هواپیما بفروشیم، گام های مختلفی وجود دارد که باید برداشته شود اما فعلا به ارزیابی شرایط ادامه می دهیم.

 

منبع: ایرنا

اقامت درکویت پاداش ازدواج با زنان مطلقه

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

پایگاه خبری اخبارالساعه امارات امروز (سه شنبه) نوشت: با زنان مطلقه کشورهای عربی خلیج فارس ازدواج کن و اقامت دریافت کن.

در این خبر آمده است: بدست آوردن اقامت در همه کشورهای عربی بسیار سخت است و این امر می تواند دریافت اقامت در کویت را آسان نماید.
این پایگاه خبری در تشریح موضوع ازدواج کفالتی نوشت: این ازدواج بر دو نوع است در نوع اول مبلغی به عنوان مهریه زن در نظر گرفته می شود و در نوع دوم که ازدواج با شخص خارجی صورت می گیرد بر سر مبلغ معینی به عنوان مهریه توافق می شود، ولی دریافت مبلغ به انجام عملیات اقامت مشروط می شود تا در صورتی که موضوع اقامت حل نشود، مبلغ توافق شده به مرد برگردانده شود.
براساس آمارهای رسمی کویت، 35 درصد زنان بالای 35 سال در این کشور مجرد هستند.
یک نماینده مجلس کویت سال های قبل در طرحی برای حل معضل زنان مجرد، خواستار صدور قانونی برای امکان ورود 'همسران زیباروی' از کشورهای اسلامی و با ویژگی های خاص برای زنان کویتی شده بود.
مجلس کویت برای پایان بخشیدن به آنچه 'بحران زنان مجرد' نامیده شده در سال های قبل پیشنهادی را ارائه داده بود که بر اساس آن، دولت کویت مکلف می شد به کسانی که تجدید فراش کنند مبلغ 15000 دلار جایزه پرداخت کند.

 

منبع: ایرنا

احتمال همکاری‌های جدید ایران و آلمان در صنعت خودرو

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

رییس اتاق بازرگانی تهران از احتمال همکاری‌های جدیدی بین ایران و آلمان در صنعت خودرو خبر داد.

در جریان سفر هیات اقتصادی ایران به ایالت باواریای آلمان دیداری بین مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی تهران و اشمید، شهردار مونیخ برگزار شد.

خوانساری در این دیدار عنوان کرد: در چند ماه گذشته چهار هیات بزرگ اقتصادی از آلمان به ایران آمد و مذاکرات خوبی در تهران برای ارتقا سطح روابط صورت گرفت و با توجه به شناخت خوبی که بنگاه های ایران از آلمان دارند می توانیم حجم تجارت بین دو کشور را در کوتاه مدت افزایش دهیم.

رییس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: به تازگی قراردادهای بزرگی در حوزه نفت و گاز با ایتالیا بسته شد و بیمه ساچه هم پیشتیبان این قرارداد بود. آنچه در برنامه کشور پیش‌بینی شده است سالانه 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی است که امیدوار هستیم با قرارداد هایی که بسته شده و همچنین قراردادهایی که در راه است به این میزان برسیم.

خوانساری ادامه داد: ایرانی ها بسیار به ماشین های آلمانی علاقه مند هستند اما چرا نباید ب‌ام‌و و آئودی در ایران باشند؟ قرار است وزیر اقتصاد کشورمان به همراه یک هیات بانکی 11 اسفند سفری به آلمان داشته باشند و صحبت هایی هم در این خصوص صورت بگیرد.

در این جلسه همچنین شهردار مونیخ به پیشینه و سابقه طولانی روابط تهران و مونیخ اشاره کرد و مباحث مطرح شده از سوی رییس اتاق بازرگانی تهران را در جهت گسترش روابط دو کشور مثبت عنوان کرد.

جزئیات واردات خودرو به نام یک زن روستایی

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

گمرک ایران جزئیات بیشتری از واردات انواع خودروی سواری لوکس به نام یک زن روستایی را منتشر کرد.

مدیرکل فناوری اطلاعات گمرک دیروز(دوشنبه) با اشاره به اقدامات این سازمان در شفاف سازی تجارت با الکترونیکی کردن رویه های گمرکی گفت که وجود کارت بازرگانی یک بار مصرف همواره دردسر هایی را برای گمرک و سازمان مالیاتی ایجاد کرده به نحوی که حتی به اسم یک زن 700 دستگاه سواری پورشه وارد کشور شده است.
گمرک ایران اعلام کرد: عده ای برای پرداخت نکردن عوارض و مالیات گمرکی از کارت های بازرگانی یکبار مصرف و اجاره ای استفاده کرده و تجارت می کنند. افرادی که هیچگونه اطلاعی از تجارت و بازرگانی ندارند و در قبال پرداخت مبلغی توسط افراد سودجو مبادرت به دریافت کارت بازرگانی یک بار مصرف کرده و با در اختیار قراردادن آن، اقدام به واردات کالاهایی با ارزش های میلیون دلاری می کنند در حالی که کل سرمایه این افراد در مقایسه با حجم تجارت آنها گاها بسیار ناچیز است.
براساس این گزارش، در حال حاضر تعدادی از این افراد توسط گمرک و با کمک سامانه جامع گمرکی شناسایی شده اند که در مجموع کالاهایی با ارزش بیش از 100 میلیون دلار وارد کشور کرده اند.
خانم «م.د» نمونه یکی از افراد نامبرده است که در سال های 93-1390 اقدام به واردات بیش از 600 دستگاه خودروی سواری لوکس از طریق کارت بازرگانی یک بار مصرف خود کرده که در 256 فقره اظهارنامه وارداتی تنظیم شده، در مجموع به ارزش 16 میلیون و 541 هزار و 24 دلار و فقط از طریق دو گمرک «بندر نوشهر» و «منطقه ویژه بوشهر1» وارد کشور شده است.
در فهرست خودروهای وارداتی توسط صاحب کالای یادشده، غیر از خودروهایی از انواع خودروهای شرکت پورشه، خودروهای همانند مرسدس بنز، تویوتا، هیوندای و کیا شامل اسپورتیج، هیوندایی ix35، هیونداییix55، گرانجور آزرا، تویوتا لندکروز و... نیز به چشم می خورد.
در سال1390 نامبرده به عنوان صاحب کالا اقدام به واردات انواع خودروی سواری به ارزش738,418 دلار از دو گمرک یادشده و در سال1391 به ارزش 13 میلیون و 284 هزار و 743 دلار کرده است.

بانک اتریشی در ایران شعبه دایر می کند

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

 بانک بین المللی رایفایزن (-Raiffeisen Bank International- RBI) یکی از بزرگترین بانک های اتریش اعلام کرده است که در حال برنامه ریزی برای دایر کردن شعبه خود در ایران است.

«پیتر لنخ» (peter lennkh) یکی از اعضای ارشد هیئت مدیره بانک رایفایزن در مصاحبه با روزنامه «پرسه» چاپ اتریش گفت: پیش از لغو تحریم های هسته ای ایران، گفت وگوهای خوبی را برای باز کردن شعبه خود با مقامات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران داشتیم.
وی افزود: پس از اعلام برجام خواهان معاملات بانکی راحت تر برای کسب و کار با ایران هستیم از این رو در نظر داریم برای مشتریان خود که با این کشور همکاری های تجاری و اقتصادی دارند شعبه ای در ایران دایر کنیم.
پیتر لنخ تاکید کرد: توافق هسته ای با ایران زمینه همکاری گسترده ای را به وجود آورده است و ما تلاش می کنیم تا از این فرصت پیش آمده بهترین استفاده را کنیم.
در ساعت پایانی 26 دی 1394، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در بیانیه ای اعلام کرد که ایران تمام تعهدات خود را تحت برجام اجرایی کرده است و اجرای آنها مورد تأیید آژانس انرژی اتمی است. سپس بیانیهٔ اجرایی شدن برجام و لغو همه تحریم های اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا و همه قطعنامه های تحریمی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران، در مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، توسط فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرائت شده و به موجب آن برنامهٔ جامع اقدام مشترک اجرایی شد که به موجب آن بلافاصله کلیهٔ تحریمهای مرتبط با برنامه هسته ای ایران برچیده شد.

منبع: ایرنا

ایران قصد دارد یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان شود

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

شبکه تلویزیونی فاکس نیوزآمریکا، همزمان با سفر دکترحسن روحانی به اروپا درهفته جاری و امضای قراردادهای تجاری با شرکت های غربی برای توسعه بخش های اقتصادی کشور ازجمله بخش معدن،اعلام کرد، پس ازسالها تحریم اقتصادی و انزوای بین المللی،ایران قصد دارد یکی ازثروتمندترین کشورهای جهان شود و پتانسیل های آن بسیار فراتر از نفت است.

تارنمای شبکه تلویزیونی یاد شده نوشت، بر اساس برآورها، ارزش ذخایر عظیم معدنی ایران از قبیل مس، سنگ آهن، روی و سرب، حدود 700 میلیارد دلار است.
ربکا کلر، دانشمند وتحلیلگر فناوری شرکت گلوبال اینتلیجنس آمریکا واقع در تگزاس به فاکس نیوز گفت: ایران به طور باور نکردنی یک کشور غنی از منابع معدنی است.
وی افزود: به دلیل کیفیت بالای معادن ایران و هزینه بهره برداری نسبتا پایین آنها، پتانسیل ها در این بخش قابل ملاحظه است.
ایران بیش از سه هزار معدن فعال دارد که اغلب درمالکیت خصوصی هستند. این معادن شامل مس، آهن و عناصر کمیاب خاکی سنگین هستند.
کلر با اشاره به پتانسیل معدنی ایران در نزدیکی مرز افغانستان و تمامی خط الراسی که وسط این کشور را برای می کاود گفت: معادن ایران در همه جای این کشور پراکنده اند.
وی ادامه داد: ایرانی ها همچنین از معادن عناصر خاکی کمیاب نیز بهره برداری می کنند، اما هنوز در مراحل اولیه آن هستند.
شرکت های بین المللی از نفتی گرفته تا خودروسازی در تکاپو هستند تا با بازگشایی اقتصاد تقریبا 80 میلیون نفری ایران، با این کشور روابط تجاری برقرار کنند. بیشتر تحریم های ایران لغو شده اند.
دربرخی بخش های اقتصادی، قراردادها آماده امضا هستند، اما در بخش هایی نیز مذاکرات در جریان است زیرا تعدادی از تحریم ها که مرتبط با برنامه هسته ای نبودند، به ویژه تحریم های ایلات متحده آمریکا در مورد کالاهایی که می تواند برای مقاصد نظامی یا اطلاعاتی استفاده شود، همچنان پابرجا هستند.
در ایتالیا، دولت و شرکت های خصوصی بیش از 12 قرارداد در زمینه های صنعت فلزات، خدمات نفتی، حمل و نقل ریلی و کشتی سازی با ایران امضا کردند.

شرکت پژوسیتروئن فرانسه در ایران 200 هزار خودرو درسال تولید خواهدکرد

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

با توجه به سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به فرانسه قرار است روز پنجشنبه تفاهمنامه ای بین ایران خودرو با پژو سیتروئن به امضاء برسد که طی آن این شرکت فرانسوی در ایران 200 هزار خودرو در سال تولید کند.روزنامه ویرتشافت بلات چاپ اتریش نوشت: با توجه به سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به فرانسه قرار است روز پنجشنبه تفاهمنامه ای بین ایران خودرو با پژو سیتروئن به امضاء برسد که طی آن این شرکت فرانسوی در ایران 200 هزار خودرو در سال تولید کند.

مقامات فرانسه روز چهارشنبه اعلام کردند که قرار است یک سرمایه گذاری مشترک بین طرفین در خصوص تولید خودرو صورت گیرد.
ویرتشافت بلات افزود: حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز پنجشنبه در پاریس با همتای فرانسوی خود، فرانسوا اولاند دیدار و درباره احیای روابط تجاری با یکدیگر گفتگو خواهند کرد. همچنین چندین موافقتنامه امضا خواهد شد که یکی از مهمترین آنها خرید هواپیمای ایرباس برای ترمیم ناوگان های قدیمی ایران خواهد بود.
این روزنامه با اشاره به پایان تحریم ها علیه ایران, تاکید کرد: خودروسازان آلمانی نیز پیش از اعلام برجام برای ورود به بازار خودرو ایران ابراز علاقه کرده و می خواهند سهمی از این بازار بزرگ داشته باشند. از جمله بزرگترین شرکت خوروسازی آلمان با نام دایملر است که روسای این شرکت بارها علاقه خود را در خصوص سرمایه گذاری در ایران خودرو اعلام کرده اند.
ویرتشافت بلات نوشت: کارشناسان آلمانی معتقد هستند که این یک فرصت خوب برای کسب و کار در شهر اشتوتگارت آلمان است و می تواند زمینه کاری برای چند هزار نفر را مهیا کند.

 

منبع: ایرنا

آمریکا بازرگانان را برای سفر به ایران از قانون محدودیت های ویزا معاف کرد

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد قانون محدودیت معافیت ویزا (روادید) شامل افرادی که به منظور امور کاری و بازرگانی بر اساس توافق هسته ای تهران با گروه 1+5 (برجام) به ایران سفر می کنند و نیز خبرنگارانی که به کشورهای ایران، عراق، سوریه و سودان اعزام می شوند، نمی شود.

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه قانون محدودیت معافیت ویزای شهروندان 38 کشور جهان را که به کشورهای ایران، عراق، سوریه و سودان سفر داشته باشند یا دارای تابعیت دوگانه از این کشورها هستند، ابلاغ کرد که در آن تمهیداتی برای بازرگانانی که پیرو برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) به ایران سفر می کنند، در نظر گرفته شده است.
وزارت خارجه آمریکا با ابلاغ دستور العمل جدید محدودیت در اجرای قانون معافیت ویزا آمریکا، به منظور ایجاد محدودیت برای گروهی از افراد، به تشریح جزئیات نحوه اجرای این معافیت ها طبق قانون جدید و موارد استثنا پرداخت.
آمریکا توافقات دوجانبه ای به نام معافیت ویزا، از 35 سال پیش با کشورهای مختلف در جهت تسهیل تمهیدات روادید دارد که شهروندان 38 کشور جهان اجازه دارند به منظور سفر به آمریکا تا سقف زمانی 90 روز، بدون نیاز به ویزا وارد خاک این کشور شوند و شهروندان آمریکایی نیز متقابلا برای سفر به آن کشورها نیاز به ویزا نخواهند داشت.
بنابر قانونی که اخیرا از طرف کنگره آمریکا به تصویب رسید و با امضای «باراک اوباما» ریاست جمهوری آمریکا به قانون تبدیل شد، با ابلاغ رسمی وزارت خارجه آمریکا از تاریخ 21 ژانویه 2016 لازم الاجرا شد.

سازمان توسعه تجارت: زمان برگزاری جشنواره برندهای برتر به اردیبهشت 95موکول شد

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: نخستین جشنواره انتخاب و معرفی برندهای برتر ملی که پیش از این قرار بود در بهمن ماه امسال برگزار شود، به اردیبهشت ماه سال آینده موکول شد.

سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرده است که با توجه به درخواست و استقبال گسترده بنگاه های تولید و تجاری کشور برای مشارکت در جشنواره انتخاب و معرفی برندهای برتر ملی، پایگاه الکترونیکی ثبت نام جشنواره به آدرس www.brand.tpo.ir بطور مجدد بازگشایی و ثبت نام برای متقاضیان تا 23 بهمن ماه امسال تمدید شده است.
بر اساس گزارش سازمان توسعه تجارت، 64 بنگاه اقتصادی کشور از محمدرضا مودودی معاون کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت درخواست کرده اند که زمان ثبت نام در جشنواره برند تمدید شود.
برخی از این بنگاه ها، نبود زمان کافی برای ثبت نام و برخی مشکلات فنی دیگر را دلیل عدم حضور خود در این جشنواره اعلام کرده اند.
به گزارش ایرنا، مودودی در نشستی خبری اعلام کرده بود که زمان ثبت نام نخستین جشنواره انتخاب برندهای برتر ملی به پایان رسیده و این جشنواره در بیست و ششم بهمن ماه در مرکز همایش های بین المللی صداوسیما برگزار می شود.
معاون کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران، یکی از هدف های برگزاری نخستین جشنواره انتخاب برندهای برتر ملی در گروه های مختلف کالایی را معرفی شرکت ها و برندهای قدرتمند داخلی برای حضور در بازارهای رقابتی و بین المللی دانست.
وی اعلام کرد که در دوره نخست، 220 شرکت در پایگاه اطلاع رسانی سازمان توسعه تجارت ثبت نام کرده و پرونده تشکیل داده اند.
بر پایه تعریف انجمن بازاریابی آمریکا، برند یعنی یک نام، عبارت، نشانه، علامت یا ترکیبی از اینها که با هدف متمایز کردن یک کالا یا خدمت از سایر کالاها و خدمات یک فروشنده یا برای ایجاد تمایز میان کالا و خدمت یک فروشنده با کالا و خدمات سایر فروشندگان به کار گرفته شود.

 

منبع: ایرنا

جزئیات تفاهم ایران‌خودرو با مرسدس‌بنز

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت دایملر، مالک چندین شرکت تابعه و برند بزرگ خودروسازی همچون مرسدس بنز، مرسدس-آام‌گ و اسمارت با امضای یک تفاهم‌نامه، همکاری استراتژیک خود را برای ایجاد یک شرکت مشترک آغاز کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، دایملر به عنوان بزرگترین تولیدکننده کامیون در جهان و ایران خودرو که بزرگترین خودروساز خاورمیانه به شمار می آید قصد دارند با تاسیس یک شرکت مشترک، از مزیت های نسبی یکدیگر استفاده کرده و ضمن تحکیم جایگاه خود، یک قطب تولید خودروهای تجاری در منطقه را ایجاد کنند.

این تفاهم نامه مشترک توسط هاشم یکه زارع،‌ مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو و ولفگانگ برنارد، عضو هیات مدیره شرکت دایملر با حضور جمعی از مدیران ارشد دو خودروساز بزرگ به امضا رسید.

یکه زارع، در این نشست مشترک گفت: گروه صنعتی ایران خودرو در دور جدید همکاری های بین المللی خود، رویکردی کاملا متفاوت با گذشته در پیش گرفته و بر حضور و سرمایه گذاری مشترک طرف مقابل تاکید دارد.

وی با بیان اینکه سرمشق گروه صنعتی ایران خودرو در همکاری های جدید، حفظ و ارتقای منافع ملی است، افزود: دایملر و شرکت بنز سابقه قابل اعتنا و اتکائی در همکاری با گروه صنعتی ایران خودرو داشته اند که این امر می تواند در مسیر پیش روی این دو خودروساز راهگشا باشد.

ولفگانگ برنارد، عضو هیات مدیره دایملر آ. گ. نیز اظهار کرد: محصولات تجاری دایملر همیشه در ایران از محبوبیت برخوردار بوده است و در حال حاضر خودروهای تجاری از تقاضای بالایی در ایران برخودار هستند. بنابراین پس از لغو تحریم‌های ایران، ما در حال برنامه ریزی برای از سرگیری سریع کسب و کارمان در این بازار هستیم. امضای تفاهم نامه با شریک تجاری مان در ایران، پیش نیاز مهمی برای از سرگیری سریع این کسب و کار است.

رفع تحریم سوییفت و تقویت گسترش معاملات بین المللی بین بانکی

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

همزمان با اجرایی شدن برجام، تحریم سوییفت یکی از تحریم هایی است که در قالب توافق هسته ای برداشته خواهد شد. این گزارش رسانه ای با بررسی سوییفت و تاریخچه روابط ایران با این نهاد بین المللی به پروسه عضویت مجدد کشورمان پس از لغو تحریم ها و آثار آن می پردازد.

*** سوییفت چیست؟


انجمن جهانیِ ارتباطات مالیِ میان بانکی (سوییفت) با تفاهم و توافق 239 بانک از15 کشور اروپایی و آمریکای شمالی در ماه مه سال 1973 میلادی راه اندازی شد. این بنیاد بین المللی که دفتر مرکزی آن در بلژیک است، بیش از 10 هزار بانک و موسسه مالی از 210 کشور جهان را به یکدیگر متصل می کند.
سوییفت طبق قوانین بلژیک عمل می نماید و کشورهای آمریکا، هلند، انگلیس و هنگ کنگ به عنوان مراکز پشتیبان اعضا فعالیت دارند. سوییفت در هر کشور عضو داری یک سَپ (SAP) یعنی نقطه دسترسی به سوییفت می باشد که توسط مؤسسه سوییفت کنترل می شود. سَپ ایران در بانک مرکزی قرار دارد.
این سیستم جهت سرعت بخشیدن به انجام معاملات ارزی و جلب رضایت مشتریان و همچنین هماهنگی تمام عملیات ارزی در سطح جهانی با استفاده از یک نرم افزار استاندارد مورد توجه واقع گردیده است.
در حال حاضر تمام بانکهای داخلی ایران به مرکز سپ در بانک مرکزی متصل بوده و از طریق سیستم ماهواره ای پیامها را برای بانکهای خارج از کشور ارسال می نمایند.
سوییفت به اعضای خود امکان می دهد تا اطلاعات مالی مورد نیاز خود را به صورت امن و استاندارد مبادله کنند و با این کار، هزینه و ریسک مبادلات بانکی را کاهش و کارایی را افزایش می دهد.

ظریف، کری و موگرینی در آستانه لغو تحریم ها دیدار می کنند

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

تارنمای بی بی سی نوشت: همزمان با خبر انتشار قریب الوقوع گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران، گفته شده «جان کری» و «محمد جواد ظریف» وزیران امور خارجه آمریکا و ایران و «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه در وین دیدار می کنند.

بی بی سی جمعه شب افزود: «مارک تونر» از سخنگویان وزارت امورخارجه آمریکا روز جمعه گفت، کری برای رایزنی درباره توافق هسته ای با همتای ایرانی اش و فدریکا موگرینی عازم اتریش می شود.
خبرگزاری های غربی روز جمعه به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش کردند گزارش نهایی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات ایران در قالب توافق جامع هسته ای احتمالا روز شنبه منتشر خواهد شد.
در صورتی که آژانس تایید کند که ایران به تعهدات خود عمل کرده است زمینه برای اجرای توافق جامع هسته ای (برجام) فراهم می شود.
گفته می شود احتمالا محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای مشترک آغاز اجرای توافق را اعلام کنند.
دیپلمات های ایران و کشورهای ١+5 می گویند اجرای توافق هسته ای در روزهای آینده آغاز خواهد شد.
هم زمان با اجرای توافق، تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران از جمله تحریم های نفتی و بانکی لغو یا تعلیق می شوند و دولت ایران به دارایی های مسدودشده اش دسترسی خواهد داشت.

500 شرکت برتر اقتصاد ایران انتخاب شدند/شرکت های پتروشیمی در صدر

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی از انتخاب 500 شرکت برتر خبر داد و گفت: این شرکت ها بر اساس شاخص هایی از جمله فروش، صادرات، سودآوری رتبه بندی شده اند.

این شرکت ها بر اساس 28 شاخص مورد سنجش قرار گرفته اند که در این بین شاخص «فروش» اصلی ترین معیار بوده است.
وی هدف از انتخاب شرکت های برتر شفاف سازی فضای کسب و کار، مشخص کردن آرایش و جایگاه بنگاه های اقتصادی و همچنین ایجاد فضای رقابتی و گسترش رقابت بین بنگاه های بزرگ اقتصادی کشور عنوان کرد.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی دولت و حاکمیت، مدیران بنگاه های اقتصادی، سرمایه گذاران، محققان و پژوهشگران و همچنین مدرسان دانشگاه ها را از ذینفعان این طرح بیان کرد و گفت: براساس اطلاعات رتبه بندی شرکت های برتر، این گروه ها می توانند در حوزه فعالیتی خود برنامه ریزی و تصمیم گیری کنند.
وی اضافه کرد: به دنبال فراخوان سازمان مدیریت صنعتی، 800 بنگاه اقتصادی برای شرکت در این رتبه بندی ثبت نام کردند که شرط ورود آنها برای ورود به این طرح، داشتن درآمد بالای 200 میلیارد ریال در سال بوده است.
وی در مورد جایگاه این شرکت ها در اقتصاد کشور گفت: از مجموع 500 شرکت برتر انتخاب شده، 85 درصد درآمد کل این شرکت ها مربوط به 100 شرکت برتر بوده است.
درویش افزود: شرکت ها در این طرح براساس شاخص هایی از جمله فروش، ارزش افزوده، دارایی، رشد اشتغال، سودآوری، رشد سود، گردش دارایی، رشد صادرات، نسبت صادرات به فروش، نسبت بدهی و ارزش بازار رتبه بندی شده است.