جلسه امروز شورای پول و اعتبار/ تغییر سود بانکی اولین پیشنهاد سیف؟

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

جلسه امروز شورای پول و اعتبار/ تغییر سود بانکی اولین پیشنهاد سیف؟

 اولین جلسه شورای پول و اعتبار در سال جدید در حالی امروز-سه‌شنبه- برگزار خواهد شد که طبق وعده رییس کل بانک مرکزی باید تعیین سقفی برای سود تسهیلات اولین پیشنهاد وی به شورا باشد؛ اما شواهد نشان می دهد که بعید نیست چنین موضوعی در این جلسه طرح نشود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، در اولین روزهای سال جاری سیف –رییس کل بانک مرکزی- با تاکید بر اینکه تنها مساله مورد نظر این بانک در حوزه سود تنها به سود سپرده نیست و سود تسهیلات را نیز مورد توجه قرار داده است اعلام کرد که طرح تعیین سقف برای سود تسهیلات اولین پیشنهاد بانک مرکزی در سال جدید در شورای پول و اعتبار خواهد بود.

این در حالی است که آخرین اخبار از جلسه امروز عصر شورای پول و اعتبار بیانگر آن است که در دستور جلسه 17 بندی امروز خبری از سود بانکی نیست.

با این حال هر چند که قرار نیست تعیین سقف سود تسهیلات حتی اگر هم در دستور کار امروز شورا قرار داشت تعیین تکلیف شود، اما بعید نیست که از سوی رییس کل طرح موضوع شده و در جلسات بعدی به طور رسمی در دستور کار قرار گرفته و بررسی شود.

حدود یک سال پیش نرخ سود سپرده بانکی با توافق بانکها و تایید شورای پول و اعتبار کاهش یافت و سد روزشمار به 10 و سالانه به 22 درصد کاهش یافت. اما با ادامه دار شدن روند کاهشی تورم طرح دوباره بازنگری در نرخ سود بانکی از سوی مقامات اقتصادی و بانکی مطرح شد که در سال گذشته بی نتیجه مانده و به سال جاری منتقل شده است.

براین اساس تغییر در نرخ سود سپرده و بانکی از مهمترین جریانهای شبکه بانکی در سال 1394 تلقی می‌شود.

Tags: بانک مرکزی سود بانکی تغییر در نرخ سود سپرده