لایحه رفع موانع تولید در دستور کار فردای شورای نگهبان

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

لایحه رفع موانع تولید در دستور کار فردای شورای نگهبان

تهران - ایرنا - معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور در دستور کار روز چهارشنبه شورای نگهبان قرار گرفته است که با تصویب آن به صورت قانون ابلاغ و لازم الاجرا خواهد شد.

حسین ابویی مهریزی عصر سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا، تصریح کرد: این لایحه که در مردادماه سال گذشته از سوی دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی شد، پس از بررسی و اصلاحات انجام شده و اضافه شدن تعدادی ماده الحاقی، در اختیار شورای نگهبان قرار گرفت و این شورا نیز با ارایه نظرات اصلاحی آن را مجددا به مجلس عودت داد.وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی با تامین نظر شورای نگهبان، مجددا اصلاحات لازم را در این لایحه به عمل آورد، گفت: مجلس در جهت تامین نظرات شورای نگهبان، اصلاحات لازم را به عمل آورد و آن را بار دیگر به این شورا ارسال کرد که به قرار اطلاع این لایحه در دستور کار روز چهارشنبه (فردا) شورای نگهبان قرار گرفته که امید می رود این لایحه تصویب نهایی و به قانون تبدیل شود.

رییس جمهور در راستای سیاست های اقتصادی دولت برای خروج غیر تورمی از رکود، لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

این لایحه به پیشنهاد معاونت برنامه ریزی ونظارت راهبردی رئیس جمهور در تاریخ چهاردهم مردادماه سال 1393 به تصویب هیات وزیران رسیده بود و در تاریخ نوزدهم همین ماه از سوی رییس جمهور برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

رکود همراه با تورم در سال های 91 و 92 مسئولان دولت یازدهم را بر آن داشت تا برای پیاده سازی تفکر اقتصادی خود برای این موضوع چاره اندیشی کنند و ماحصل تلاش های چندماهه آنها منجر به لایحه خروج از رکود یا همان رفع موانع تولید شد.

پس از آن راهکارهای اقتصادی و شیوه های اجرایی مورد نظر دولت قرار گرفت و دستگا ه های مختلف مامور شدند تا پیشنهادات را ارائه کنند، در نهایت 14 مرداد سال جاری بود که بخشی از پیشنهادات در قالب لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی در جلسه هیات وزیران با قید یک فوریت به تصویب رسیده با امضای رئیس جمهور به رئیس مجلس تقدیم و بخشی دیگر بدون نیاز به قانون به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد.

Tags: رفع موانع تولید خروج غیر تورمی از رکود پیاده سازی تفکر اقتصادی