در صنعت خودروسازی توافق با شرکت های خارجی با 50 درصد تولید ساخت داخل عملی است

نوشته شده توسط صابر لطفی.

به گزارش ایرنا، رضا رحمانی عصر چهارشنبه در مراسم بهره برداری از مرکز خدمات پس از فروش و تعمیرگاه مرکزی شرکت سیباموتور وابسته به گروه خودرو سازی بهمن، افزود: جمهوری اسلامی ایران در منطقه در عرصه صنعت خودروسازی مزیت های زیادی دارد و باید 30 تا 40 درصد محصولات تولید خودرو به کشورهای خارجی صادر شود.
وی اظهار داشت: در چشم انداز توسعه بازار خودرو عرضه محصولات جدید اهمیت زیادی دارد و شرکت های داخلی باید تلاش کنند برای ارائه خدمات پس از فروش مناسب تولید محصولات جدید کیفی را در دستور کار خود قرار دهند.
رحمانی بر ایجاد برند خوب در صنعت خودروسازی ایران تاکید کرد و گفت: با ایجاد برند مناسب مشتریان ما باید اطمینان خاطری برای محصولات تولیدی پیدا کنند و گروه بهمن در این عرصه با عرضه خودروهای کیفی تاکنون موفق عمل کرده است.
نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس افزود: توسعه صنعت خودروسازی کشور یکی از اولویت های دولت یازدهم است و وجود جمعیت 80 میلیون نفری یکی از مزیت های خوب بازار ایران است.

این نماینده مجلس تصریح کرد: علاوه بر جمعیت 80 میلیون نفری در ایران بیش از 300 میلیون نفر دیگر در کشورهای منطقه ما زندگی می کنند و این مزیت سبب شده ما تلاش کنیم با عرضه خودروهای مناسب آن را به خارج از کشور صادر کنیم.
وی اظهار داشـت: در چشم انداز افق 1404 ایران باید سالانه سه میلیون دستگاه خودرو تولید کند که باید یک سوم آن به خارج از کشور صادر شود و در همین راستا ایران باید در این چشم انداز بیش از 120 هزار دستگاه کامیون سنگین تولید کند تا بتواند 30 هزار دستگاه آن را به بازارهای هدف صادر کند.
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: طبق آمارهای موجود هم اکنون 150 هزار دستگاه کامیون بالای 25 سال سن در کشورمان تردد می کنند که سالانه بین 70 تا 80 هزار لیتر مصرف سوخت آنان است.
وی گفت: نوسازی ناوگان حمل و نقل سنگین در کشورمان می تواند در صرفه جویی در مصرف سوخت بسیار تاثیرگذار شود و دولت باید با ارائه برنامه های مناسب نوسازی ناوگان را با سرعت بیشتری انجام دهد.
رحمانی با اشاره به قطع رابطه شرکت پژو با یکی از خودروسازان داخلی، افزود: شرکت پژو قرارداد 10 ساله ای برای همکاری با این خودروساز داشت اما زودتر از موعد مقرر رابطه خود را با این شرکت داخلی قطع کرد و ما هیچوقت این اقدام پژو را نباید فراموش کنیم، هرچند که 33 درصد سود شرکت پژو به فروش محصولاتش در ایران تعلق داشت که بسیاری از این خودروها در کشورهای جهان از رده خارج شده بودند.
وی گفت: در حوزه ارائه خدمت به مشتریان باید برای خدمات پس از فروش در صنعت خودروسازی اهمیت زیادی قائل شویم در حالی که از 37 تولید، عرضه و وارد کننده خودرو تنها سه شرکت در ارائه خدمات رتبه یک را دارند و 34 شرکت دیگر در رتبه های دوم، سوم و چهارم قرار گرفته اند.
رحمانی با بیان اینکه نیروی انسانی متخصص در رشد اقتصاد ملی نقش مهمی ایفا می کند، افزود: بیش از پنج میلیون نفر از جوانان فارغ التحصیل کشورمان هم اکنون بیکار هستند و ایجاد شغل برای هر یک از آنها باید به عنوان یک پروژه مهم مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: مسوولان کره جنوبی اعلام کرده اند 87 درصد ثروت این کشور ناشی از بکارگیری نیروی متخصص جوان است و جوانان ایرانی نیز دست کمی از آنان ندارند.
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان تاکید کرد: در صورتی که کشوری اقتصاد قوی داشته باشد این کشور می تواند در تمام عرصه های اقتصادی قدرتمند ظاهر شود و هرگونه استفاده از توانمندی های جوان های متخصص اقتصاد ملی را قدرتمند می کند.