هشدار رئیس صندوق بین المللی پول به شورای همکاری خلیج فارس

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

کریستین لاگارد رئیس صندوق بین المللی پول روزیکشنبه هشدار داد که بهای جهانی انرژی ممکن است سال ها درسطح پایین باقی بماند و از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس مصرانه خواست بودجه هایشان را تنظیم کنند.

وی پس ازملاقات با وزیران و مقامات شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس گفت :' به گمان ما ، بهای نفت احتمالا در سطحی که سال ها در آن قرار دارد باقی خواهد ماند و در نتیجه تمام کشورها باید تا حدی متعهد به تنظیم مالی باشند.
وی گفت : صندوق بین المللی پول معتقد است که رشد اقتصادی در سراسر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از 2/3 درصد طی سال جاری به 7/2 درصد در سال 2016 تنزل خواهد یافت.
لاگارد افزود: درآمدهای صادراتی این کشورها به دلیل بهای پایین انرژی 275 میلیارد دلار کمتر از سال 2014 خواهد بود.
قیمت نفت از آغاز سال 2014 بیش از نصف کاهش یافته و در معاملات روز جمعه برای تحویل نفت در ماه دسامبر بشکه ای 42/47 دلار به فروش رفت.
به گفته لاگارد ، تنظیمات بودجه باید ' کنترل شدید ' بر هزینه ها بویژه در بخش دستمزدهای دولتی و تشویق رشد بخش خصوصی را شامل شود.
وی افزود: ' میزان و فوریت ' این تنظیم بودجه برای کشورهای سراسر شورای خلیج فارس متشکل از بحرین ، کویت ، عمان ، قطر ، عربستان سعودی و امارات متحد عربی متفاوت خواهد بود.
قطر یکی از کشورهایی که مجبور به تنظیم بودجه است. میزبانی جام جهانی 2022 خرج زیادی طی سالهای اخیر روی دست این کشور گذاشته وعلی شریف العمادی وزیر دارایی قطر در همان کنفرانس تایید کرد که کشورش سال آینده با کسری بودجه روبرو خواهد شد. 

منبع: ایرنا