عادل الجبیر: عربستان همه روابط دیپلماتیک را با ایران قطع کرد

نوشته شده توسط گروه مشاوره مدیریت بهسا.

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان لحظاتی پیش (یکشنبه شب) در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که دولتش همه روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرده است.به گزارش ایرنا به نقل از اسکای نیوز عربی، الجبیر در این کنفرانس مطبوعاتی که به صورت زنده از اکثر شبکه های ماهواره ای خبری عربی در حال پخش بود مدعی شد: ایران کارنامه ای طولانی در تجاوز به سفارتخانه ها و دخالت در امور داخلی دیگران و زیرپا گذاشتن معاهدات بین المللی با حمله به سفارتخانه ها داشته است.
پیش از اظهارات وزیر خارجه سعودی، رئیس اداره رسانه ای این کشور اتهاماتی را متوجه ایران کرد.

عادل الجبیر گفت: به هیات دیپلماتیک ایران 48 ساعت فرصت داده شد که خاک عربستان را ترک کنند.


وی ادعا کرد: حکومت ایران کارنامه ای طولانی در تجاوز به هیات های دیپلماتیک از قبیل سفارت آمریکا، سفارت انگلیس و نمایندگی های دیپلماتیک پادشاهی عربستان سعودی دارد.
الجبیر مدعی شد که دولت عربستان از ایران خواسته است امنیت نمایندگی های این پادشاهی را در ایران تامین کند اما پاسخی از سوی ایران دریافت نکرده است.


وی در ادامه ادعاهای خود افزود: نیروهای ایرانی هیچ تلاشی برای جلوگیری از حمله به ساختمان سفارت عربستان در تهران و کنسولگری آن در مشهد انجام نداده اند.


الجبیر گفت: حمله به سفارتخانه، نقض آشکار معاهدات و قوانین بین المللی است.
وی با تاکید بر اینکه عربستان در مجامع بین المللی از جمله اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس برای فشار بر ایران وارد عمل خواهد شد و همچنین آماده مقابله با ایران به هنگام تهدید امنیت خود هستیم، افزود: این موضوع به شورای امنیت سازمان ملل نیز گزارش شده است.


الجبیر افزود: عربستان به سیستم قضایی سایر کشورها احترام می گذارد و براین اساس هیچ دخالتی را در سیستم قضایی خود برنمی تابد.
وزیر خارجه عربستان ایران را متهم کرد که سلاح و مواد انفجاری به منطقه قاچاق می کند و مکان امنی را برای سران القاعده از سال 2001 فراهم کرده است.
الجبیر ادعا کرد: تاریخ ایران مملو از دخالت های منفی و خصمانه در امور عربی است؛ دخالت هایی که خرابی و ویرانی به دنبال داشته است.


وی ادعا کرد: ایران تروریسم و مذهب گرایی را در خاورمیانه منتشر می کند.


وی در ادامه چنین ادعا کرد: ایران در یمن شکست خورد و نتوانست اسد را نجات دهد.عربستان سعودی مصمم است به ایران اجازه تهدید امنیت آن را ندهد.

 

منبع : ایرنا