چشم‌انداز افق 1414 توسعه گیلان در حال تدوین است

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمدحسین اصغریان عصر امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی گیلان با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه کشور اظهار کرد: نیمه نخست سال آینده لایحه برنامه ششم توسعه کشور از طرف دولت تقدیم مجلس می‌شود.

وی با بیان اینکه نظام برنامه‌ریزی برنامه ششم توسعه کشور از سه جزء اصلی ساختار، فرآیند و محتوا تشکیل شده است، تصریح کرد: اسناد بالادستی برگرفته از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و سند چشم‌انداز است.

معاون امور برنامه‌ریزی استاندار گیلان موقعیت ممتاز طبیعی و قابلیت‌های زیست‌محیطی را از نقاط قوت برنامه ششم توسعه استان دانست و بیان کرد: برخورداری از بالاترین میزان بارندگی سالانه در کشور، مجاورت با دریای خزر و وجود تالاب‌های متعدد از نقاط قوت برنامه ششم توسعه گیلان است.


وی ادامه داد: توان ارائه و ارتقای خدمات پیشرفته بندری، گمرکی و حمل و نقل دریایی، ریلی، جاده‌ای و هوایی و وجود تنها منطقه آزاد تجاری ‌صنعتی شمال کشور در بندر انزلی از جمله نقاط قوت برنامه ششم توسعه در گیلان است.

اصغریان، نرخ بالای بیکاری را از نقاط ضعف گیلان برشمرد و خاطرنشان کرد: کمبود درآمد سرانه به‌ویژه در نقاط روستایی، محدودیت اراضی، فرسایش شدید منابع خاک، سیل و رانش زمین و تخریب منابع آب از نقاط ضعف استان است.

معاون امور برنامه‌ریزی استاندار گیلان، بالا بودن هزینه ایجاد کارگاه در مقایسه با دیگر استان‌ها و نبود زنجیره‌های صنعتی و خدماتی برای تامین نیاز صنایع را از جمله نقاط ضعف در استان عنوان کرد.

وی، برخورداری از مرز آبی طولانی و مجاورت با کشورهای حوزه دریای خزر و آسیای میانه به منظور مبادلات بازرگانی و تامین نیاز آنها در محصولات کشاورزی، صنعتی، خدمات فنی و مهندسی و گردشگری را از فرصت‌های گیلان اعلام کرد.

اصغریان، کاهش ذخایر آبزیان دریای خزر ناشی از برداشت‌های بی‌رویه کشورها از جمله ایران و افزایش آلودگی دریا و آبزیان با افزایش ورود مواد نفتی و ریختن پس‌آب‌های شهری، کشاورزی و صنعتی از طریق این کشورها را از تهدیدهای توسعه در گیلان برشمرد.

معاون امور برنامه‌ریزی استاندار گیلان از تدوین برنامه چشم‌انداز افق 1414 توسعه استان خبر داد و اظهار کرد: بررسی پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که در حوزه‌های مختلف برای رسیدن به اهداف افق برنامه‌های 1404 اقدام‌های بسیاری انجام نشده و برای اینکه برنامه طولانی‌تری داشته باشیم برنامه مذکور در حال طراحی است.

وی با بیان اینکه برنامه‌های 1404 توسعه گیلان منطبق با اهداف کشور است، تصریح کرد: تلاش شده، جدول‌ها با مذاکره با استان‌های شمالی تهیه شود و برای افق 1414 برنامه‌ریزی داشته باشیم تا به اهداف بلندتری برسیم.

اصغریان به بیانیه سند 20 ساله گیلان اشاره کرد و افزود: گیلان در افق 1414 با اتکاء به پروردگار متعال و بهره‌گیری بهینه از توانمندی‌ها و فرصت‌ها و چیرگی بر تنگناهای استانی توسعه یافته با هویتی بومی  ِ ایرانی  ِ اسلامی بر پایه فناوری‌های پیشرفته و نوآور، بالنده و آینده‌نگر از جایگاه ممتازی در کشور، منطقه و کشورهای هم‌جوار برخوردار می‌شود.

معاون امور برنامه‌ریزی استاندار گیلان با اشاره به ویژگی‌های سند چشم‌انداز 1414 استان، بیان کرد: گیلان در افق 1414 استانی امن با به‌کارگیری هنجارهای امنیتی، دفاعی، پدافندی و نگه‌داری از زیست ‌بوم‌ها، میراث فرهنگی، ساخت و ساز مقاوم در شهرها و روستاها و برخوردار از محیط زیست پایدار با بهره‌گیری مناسب از بن‌مایه‌ها و منابع طبیعی می‌شود.