تلاش ایران برای افزایش مبادلات تجاری با کشورهای آسیای میانه

خبرگزاری فارس - گروه اقتصادی، با توجه به ضرورت توسعه بازارهای صادراتی کشورهای CIS مشترک المنافع (ازبکستان، ترکمنستان و آذربایجان) از جمله کشورهایی هستند که علی رغم شباهت‌ فرهنگی و نزدیکی مرزهای زمینی، آن طور که باید و شاید مبادلات تجاری بین ایران و این کشورها توسعه نداشته است، تا جایی که تا سال گذشته حجم مبادلات تجاری با آذربایجان 500 میلیون دلار، با ازبکستان 350 میلیون دلار و ترکمنستان به دلیل واردات گاز از این کشور 4 میلیارد دلار بوده است که رقم چشم گیری نیست.

در همین راستا مرکز آموزش بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای شناساندن نیازهای بازار این کشورها معرفی استانداردها و خدمات مورد نیاز 19 بهمن ماه اقدام به برگزاری همایشی با حضور 600 تن از بازرگانان، تولیدکنندگان و مدیران بنگاه های اقتصادی به همراه مقامات اقتصادی و سیاسی ، سفرا ، رایزنان بازرگانی ، مدیران اجرایی و کارشناسان بخش خصوصی دو کشور کرده است.


حسین اسدی دبیر برگزاری همایش کاربردی تجارت با کشورهای CIS هدف از برگزاری همایش را ایجاد فرصت‌های جدید و ویژه برای صادرات کالا و خدمات ایرانی و رفع برخی از مشکلات موجود در حوزه بانکی، حمل و نقل، بازاریابی، صادرات و تجارت عنوان کرد.

وی با اشاره به ضرورت ورود به بازارهای جهانی، گفت: از آنجایی که کاهش قیمت نفت تاثیر به سزایی در بودجه کشور دارد، بهترین راه برای ارز آوری و اشتغال‌زایی توسعه بازارهای صادراتی است.

در حال حاضر 3 کشور ازبکستان، ترکمنستان و آذربایجان بازار خوبی برای خدمات فنی مهندسی، دارو و تجهیزات پزشکی، لوازم ساختمانی، قطعات خودرو، مبلمان و از این دست را دارند مضاف بر آنکه محصولات غذایی ایرانی، ماشین آلات صنعتی و محصولات پتروشیمی نیز جاذبه‌های خود را در این کشورها دارند.

وی افزود: به دنبال آن هستیم تا روش‌های جدید و ایده‌آل را با توجه به رویدادهای منطقه به بازرگانان ارائه کنیم تا کمترین آسیب را در امور تجارت ببینند و از تجارت سنتی به روش‌های نوین بازرگانی که بازدهی بیشتری را هم دارند حرکت کنیم.

به گفته دبیر همایش تجارت کاربردی کشورهای CIS یکی از موانع پیش روی صادرات ما عدم تطابق استاندارد این کشورها با محصولات ایرانی است که راهکارهایی برای این زمینه در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: همچنین شناسایی آسان‌ترین رو‌ش‌های انتقال کالا و حمل و نقل کالا یکی دیگر از مواردی است که در این همایش بررسی خواهد شد.

به گفته اسدی در حال حاضر استان‌های شمالی کشور مبادلات تجاری خوبی را با کشورهای CIS دارند که زمینه را برای افزایش مبادلات فراهم می‌کنند.